Шаблон персональної сторінки учасника конкурса

Матеріал з Освіта Вінниччини

(відмінності між версіями)
Перейти до: навігація, пошук
(Місце роботи)
(Про мене)
 
(7 проміжних версій не показані.)
Рядок 24: Рядок 24:
=='''Про мене'''==
=='''Про мене'''==
-
Горденкова Анастасія Олександрівна, учитель української мови та літератури Оленівського НВК:ЗОШ І-ІІІ ст. - ДНЗ с.Оленівки Вінницького р-ну, Вінницької обл.
+
Півнюк Олена Вікторівна
== '''Місце роботи''' ==
== '''Місце роботи''' ==
Рядок 30: Рядок 30:
== '''Стаж''' ==
== '''Стаж''' ==
 +
12 років 10 місяців
 +
== '''Мої інтереси''' ==
 +
Захоплююся читанням художньої літератури, вивчаю психологію, пишу матеріали про життя школи та села в районну газету "Подільська зоря", обожнюю брати участь в різних вчительських конкурсах, є засновником шкільного часопису " School news".
 +
== '''Мої досягнення''' ==
 +
Уже кілька років поспіль мої учні здобувають призові місця в ІІ етапі  Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської й студентської молоді ім.Т.Г.Шевченка та у ІІ етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови та літератури. Нагороджена Грамотою Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації за підготовку призера обласного конкурсу пошуково-дослідницьких робіт «Українська садиба на Поділлі» в рамках обласного тижня народознавства «Любіть Україну вишневу свою»; Подякою відділу освіти Вінницької районної державної адміністрації учаснику районного етапу Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2018» у номінації «Українська мова та література»; Дипломом Вінницького обласного центру туризму, спорту, краєзнавства та екскурсій за підготовку переможця обласного літературно-краєзнавчого конкурсу «Золота спадщина Поділля»; Грамотою Ради Суддів України за підготовку переможця Всеукраїнського конкурсу малюнку і твору серед школярів на тему «Правосуддя»; Подякою Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації за активну роботу з національно-патріотичного виховання, популяризації досліджень історії рідного краю, підготовку переможця VІ обласного історико-краєзнавчого конкурсу серед учнів 9-11 класів «Вінниччина: славетні та визначні сторінки минулого»; Подякою Київського університету ім. Б.Грінченка за успішну підготовку учнів до літературно-мистецького конкурсу «Березневі містерії-2020»; Дипломом Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації дипломанту І обласного Відкритого регіонального фестивалю творчості педагогів та учнівської молоді «Палітра авторського слова»;  Дипломом І ступеня Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації переможцю І етапу Всеукраїнського конкурсу рукописів навчальної літератури для закладів позашкільної освіти системи освіти. Другий рік поспіль  є екзаменатором Вінницького регіонального центру оцінювання якості освіти (перевіряю власне висловлення). Маю дві поетичні збірки: «Моєму синочку» та «Зі смаком кави».У 2018 році започаткувала видання шкільного часопису «Шкільні новинки», який пізніше було перейменовано в «School news», до редколегії якого входять учні 8-11 класів. А в 2019 році «School news» було відзначено Дипломом лауреата ХІІ Міжнародного конкурсу шкільних медіа та Грамотою Вінницького обласного об'єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т.Шевченка.
 +
Ще влітку Центр «Розвиток Корпоративної Соціальної Відповідальності» спільно з Infopulse Ukraine оголосив конкурс на отримання комп'ютерів для шкіл зі сільської місцевості, у рамках якого будь-який сільський освітній заклад  мав можливість отримати два портативних комп'ютери для дітей своєї школи. За умовами, переможці обиралися через мотиваційні листи, де потрібно було зазначити, чому саме їм потрібно передати комп'ютери та як вони їх передаватимуть дітям в користування. Я написала мотиваційного листа, аби отримати для учнів навчально-виховного комплексу, які не мають вдома жодного гаджета, омріяні комп'ютери. Проте, на жаль, цьому не судилося статися. Та все-таки наш заклад теж не залишився без презента. Нещодавно на мою електронну адресу надійшло повідомлення про те, що одна зі  співробітниць компанії Infopulse Ukraine хоче передати нашому закладу чорно-білий принтер для користування учням в редакцію «School news». Тож ми зібрали пакет потрібних документів для оформлення передачі цінного подарунка, чекаємо на його отримання.
-
== '''Мої інтереси''' ==
+
== '''Контактна інформація''' ==
 +
Тел. 0983786872
 +
Ел.адреса:stasyaberezyuk@gmail.com
 +
=='''Матеріали конкурсу "Учитель року"'''==
 +
'''Інформаційна картка'''
 +
Інформаційна картка
 +
учасника Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2021»
 +
в номінації «Українська мова та література»
-
== '''Мої досягнення''' ==
+
Прізвище, ім’я, по батькові: Горденкова Анастасія Олександрівна
-
+
 +
Посада (відповідно до запису в трудовій книжці): Учитель української мови та літератури
-
== '''Контактна інформація''' ==
+
Місце роботи (найменування закладу освіти відповідно до статуту): Оленівський навчально-виховний комплекс: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад
 +
Освіта (найменування закладу вищої освіти, рік закінчення навчання): Національний педагогічний університет ім.М.Драгоманова, 2010 рік
 +
Самоосвіта (зазначається за останні 3 роки в порядку зменшення за категоріями: очні, дистанційні курси; конференції, семінари; конкурси тощо): Свідоцтво про підвищення кваліфікації ВА 02139682/013907 від 18.05.2018 року;  свідоцтво про підвищення кваліфікації ВА 02139682/048121 від 22.05.2020 року; участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Нові підходи і традиційні практики у роботі вчителя української та іноземної мови»; у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Психологічні засади розвитку, психодіагностики та корекції особистості в системі неперервної освіти»; учасник районного етапу Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року-2018» у номінації «Українська мова та література»; дипломант І обласного Відкритого регіонального фестивалю творчості педагогів та учнівської молоді «Палітра авторського слова»;  переможець І етапу Всеукраїнського конкурсу рукописів навчальної літератури для закладів позашкільної освіти системи освіти; екзаменатор Вінницького регіонального центру оцінювання якості освіти.
-
=='''Матеріали конкурсу "Учитель року"'''==
+
Педагогічний стаж: 12 років 10 місяців
-
'''Інформаційна картка'''
+
Кваліфікаційна категорія: «Спеціаліст І категорії»
 +
 
 +
Педагогічне звання (за наявності): Старший учитель
 +
 
 +
Педагогічна ідея
 +
 
 +
Емоційний інтелект — явище, що поєднує в собі здатність розуміти свої емоції, продуктивно їх виража¬ти і контролювати, а також слухати інших та співчувати їхнім емоціям.
 +
Емоційний інтелект опинився у центрі уваги вчених в останні десять років. До цього їхня увага була прикута до так званого IQ (коефіцієнту інтелекту), який вказує на рівень нашого розумового розвитку, знань, умінь, навичок. Проте, як не парадоксально це звучить, останнім часом було доведено, що в розвитку гармонійної особистості «емоційна компетентність» («емоційний інтелект») відіграє важливішу роль, ніж «академічна». Вчені стверджують, що IQ тільки на 20% впливає на життєвий успіх, а 80% припадає на інші чинники, які сукупно можна назвати емоційним інтелектом.
 +
Урок мови чи літератури вирізняється з-поміж інших предметів особливою емоційною атмосферою. Отже, організований спеціальним чином, він може перетворитися на повноцінний тренінг емоційного інтелекту. Для цього урок повинен бути орієнтованим на емоційний зміст мовного матеріалу чи  художнього тексту, на виявлення тих художніх засобів, завдяки яким автор здійснює емоційний вплив на читача.
 +
Одне з перших завдань, яке постає перед словесником — це навчання мові емоцій. Необхідно формувати вміння в учнів використовувати спеціальні мовні засоби для вираження почуттів
 +
Саме тому у своїй роботі керуюся педагогічною ідею розвитку емоційного інтелекту на уроках української мови та літератури, основна мета якої знімати емоційну напругу, розвивати вміння краще розуміти себе й інших, створювати умови для особистісного зростання.
 +
Важливою умовою розвитку емоційного інтелекту учнів під час уроку української мови чи літератури є використання відповідних форм та методів роботи на різних етапах заняття, починаючи з організаційного моменту й закінчуючи етапом рефлексії.
 +
Приміром, на організаційному етапі уроку пропоную учням виконати завдання  «Намалюйте музику», яке поєдную в собі ізотерапію та музикотерапію. Проводжу її з метою самопізнання учнями своїх особистісних переконань, розвитку творчої уяви, образного мислення, вміння  висловлювати та обґрунтовувати  свої думки, аналізувати власні почуття. Завдання полягає в тому, щоб під час звучання музики зобразити ті образи, які вона викликає.  Потім учням пропонується прокоментувати зображене. Проводиться обговорення на зразок: поділіться своїми враженнями; які образи вам навіяла мелодія і чому ви зобразили саме їх; чи важко було виконувати це завдання; які емоції вас переповнювали: негативні чи позитивні, поясніть чому. Також на цьому етапі уроку використовую вправу «Намалюй свій настрій», після чого учні мають пояснити, чому саме ті чи інші емоції переважають у цей момент. В кінці уроку пропоную намалювати кожному свій настрій, аби прослідкувати, чи змінився він.
 +
Для групової роботи на уроках літератури використовую вправу «Універсальну», мета якої розвивати асоціативне мислення, розкривати творчі здібності учня та вміння розрізняти емоції. Суть завдання полягає в тому, що потрібно обрати одну асоціативну картку, яка асоціюється з досліджуваною темою художнього твору і обговорити цей момент: чому саме цю картинку ви вибрали щодо цієї теми,  які почуття та емоції вона у вас викликає, чи пов’язані ваші почуття з почуттями героя твору,чи хочете ви розповісти якусь історію свого життя, яка пов'язана з вашими спогадами і має відношення до картки, які емоції ви переживаєте, пригадуючи цю історію.
 +
На етапі релаксації або ж під час аналізу ліричного твору використовую мандалотерапію, супроводжуючи виконання завдання музикою. Мандала - буддійський символ (з санскриту - «коло», «простір», «єдність»), малюнок у колі. За уявленнями буддистів і ламаїстів, це міні-модель всесвіту. Мандала починається та закінчується в центрі. Із точки починаються всі форми, які можна побачити в мандалах – чи то промені, чи то кола навколо цього центру. Усі геометричні фігури зв’язані між собою. Центральна точка мандали описана колом. Коло належить до речей, які не можна об’єднати, тоді як точка в центрі є божественним ядром або власним “Я”. Для виконання цієї роботи діти сідають в зручну позу і закривають очі. Звучить музичний запис. Учні малюють мандалу: в порожньому колі зображають всі почуття, які вони відчували, слухаючи музику, або картини, навіяні поезією, що вивчається. Наприкінці вправи діти збираються в четвірки і показують один одному свої малюнки. Вони намагаються словами описати зображені почуття, після чого відбувається обговорення: як  себе відчував, слухаючи музику; чи зміг на ній сконцентруватися; як себе відчував, коли малював; що було незвичним; чи важко вибрати кольори для мандали; який улюблений колір; які звуки  подобаються.
 +
Вправу «Біла ворона» проводжу зазвичай на уроках української літератури, інколи на уроках української мови, коли використовую епічний твір малого розміру. Для цього роздаю учням різнокольорові картки, які мають пари. Лише один отримує картку білого кольору, якій пари немає. Прошу підняти картки вгору так, щоб діти змогли очима знайти один одному пару за кольором. Після цього обговорюємо: у кого немає пари; що ти відчував, коли зрозумів, що у тебе немає пари; що ви всі відчували до самотнього учасника; чи хотіли б ви опинитися на його місці; що відчував герой, коли ….
 +
Окремої уваги заслуговує використання арт-терапії під час уроків – технології цілеспрямованого використання мистецтва як засобу впливу на особистість із метою її самопізнання та саморозвитку, лікування та зцілення, розвитку емоційного інтелекту. Арт-терапія як система методів включає в себе наступні різновиди: казкотерапію, притчотерапію, драмотерапію, ігротерапію, сміхотерапію,  музикотерапію, кольоротерапію,  відеотерапію, фототерапію.
 +
На уроках української мови та літератури застосовую прийоми казкотерапії – вивчення мовних та літературних понять через жанр казки. Форми роботи найрізноманітніші, серед яких  складання власних лінгвістичних казок - перенесення змісту відомих народних казок на мовний матеріал, доповнення, поширення казки мовними одиницями, колективне складання казки (кожен учень – по одному реченню). Також створюємо казки, використовуючи карти Пассаторе, коли кожна картка має своє зображення. Кожен учень по черзі обирає картку, складає за зображенням речення. Інший учень має за своєю карткою скласти речення, яке повинне бути пов’язане за змістом із попереднім. Таким чином, виходить цікава зв’язна розповідь.
 +
Невід’ємними під час уроку є драмотерапія та ігротерапія – використання елементів рольових ігор та створення ігрових навчальних ситуацій. Форми роботи: творчі діалоги; надання можливості учням висловитися у так званому «кріслі автора»;  інсценівки – «інтерв’ю» з мовними поняттями, після чого обов’язковим є обговорення емоцій та почуттів, викликаних цим видом діяльності, зокрема: як ви почували себе у кріслі автора; чи важко було ставити запитання автору, які емоції переважали під час роботи і подібні.
 +
На етапі релаксації застосовую прийом «Кольоротерапії», де пропоную учням переглянути відео, у якому переважає певний колір, перед цим пояснюючи, як він впливає на нашу емоційну сферу. Кольоротерапія покращує настрій, це ефективний засіб збереження здоров'я, оскільки вплив певного кольору знімає енергетичну блокаду, яка є причиною емоційногорозладу.
 +
На етапі рефлексії використовую метод «П’ять пальців», запропонований психологом Л.Зайвертом. Кожен палець вимагає відповіді на такі запитання: мої надбання, набуті під час уроку; близькість до мети (результати діяльності); самопочуття (настрій та емоції, які переважали на уроці); взаємодія (чи допомагав іншим і що при цьому відчував); важливо дізнатися (якщо є матеріал, який був незрозумілим під час вивчення теми).
 +
Обов’язково по завершенню уроку пропоную учням обрати обличчя з емоцією, яка була присутня в учнів протягом уроку, та аргументувати, чому вони обрали саме його, розповісти про свої почуття та переживання на занятті.
 +
Отже, застосування спеціальних психолого-педагогічних інноваційних технологій на уроках української мови та літератури для розвитку емоційного інтелекту позитивно впливає на активізацію пізнавальної діяльності школярів; оптимізацію змісту навчального матеріалу з погляду вікових та індивідуальних можливостей учнів; підвищення мотивації навчальної діяльності та забезпечення якості освіти, про що свідчать неодноразово отримані призові місця моїми вихованцями в другому етапі Всеукраїнської олімпіади з української мови та літератури, Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім.Т.Шевченка та в інших творчих конкурсах, зокрема в обласному конкурсі пошуково-дослідницьких робіт «Українська садиба на Поділлі» в рамках обласного тижня народознавства «Любіть Україну вишневу свою»; в обласному літературно-краєзнавчому конкурсі «Золота спадщина Поділля»; у Всеукраїнському конкурсі малюнку і твору серед школярів на тему «Правосуддя»; у VІ обласному історико-краєзнавчому конкурсі серед учнів 9-11 класів «Вінниччина: славетні та визначні сторінки минулого»;  у літературно-мистецькому конкурсі «Березневі містерії-2020».

Поточна версія на 10:45, 23 листопада 2020

Зміст

[ред.] Звертаємо увагу учасників конкурсу! Цю сторінку редагувати не можна!!!

Для того, щоб заповнити свою картку Вам необхідно:

1. відкрити редагування цієї сторінки

2. скопіювати все, що знаходиться нижче цього надпису

3. зайти на сторінку із своєю номінацією

4. відкрити редагування та створити поислання на свою персональну сторінку

5. вставити скопійоване раніше та зберегти сторінку

6. наповнити власну сторінку своїми даними

!!! Увага !!! файл якийсь.jpg - це просто назва файла-зразка!!! Ваш файл із фото має називатись інакше!!!

[ред.] Якщо Ви будете редагувати цю сторінку - ми видалимо Ваші дані без попередження. З повагою, оргкомітет конкурсу "Вчитель року"

Якийсь.jpg

[ред.] Про мене

Півнюк Олена Вікторівна

[ред.] Місце роботи

Оленівський навчально-виховний комплекс: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад с.Оленівка Вінницький р-н Вінницька обл.

[ред.] Стаж

12 років 10 місяців

[ред.] Мої інтереси

Захоплююся читанням художньої літератури, вивчаю психологію, пишу матеріали про життя школи та села в районну газету "Подільська зоря", обожнюю брати участь в різних вчительських конкурсах, є засновником шкільного часопису " School news".

[ред.] Мої досягнення

Уже кілька років поспіль мої учні здобувають призові місця в ІІ етапі Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської й студентської молоді ім.Т.Г.Шевченка та у ІІ етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови та літератури. Нагороджена Грамотою Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації за підготовку призера обласного конкурсу пошуково-дослідницьких робіт «Українська садиба на Поділлі» в рамках обласного тижня народознавства «Любіть Україну вишневу свою»; Подякою відділу освіти Вінницької районної державної адміністрації учаснику районного етапу Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2018» у номінації «Українська мова та література»; Дипломом Вінницького обласного центру туризму, спорту, краєзнавства та екскурсій за підготовку переможця обласного літературно-краєзнавчого конкурсу «Золота спадщина Поділля»; Грамотою Ради Суддів України за підготовку переможця Всеукраїнського конкурсу малюнку і твору серед школярів на тему «Правосуддя»; Подякою Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації за активну роботу з національно-патріотичного виховання, популяризації досліджень історії рідного краю, підготовку переможця VІ обласного історико-краєзнавчого конкурсу серед учнів 9-11 класів «Вінниччина: славетні та визначні сторінки минулого»; Подякою Київського університету ім. Б.Грінченка за успішну підготовку учнів до літературно-мистецького конкурсу «Березневі містерії-2020»; Дипломом Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації дипломанту І обласного Відкритого регіонального фестивалю творчості педагогів та учнівської молоді «Палітра авторського слова»; Дипломом І ступеня Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації переможцю І етапу Всеукраїнського конкурсу рукописів навчальної літератури для закладів позашкільної освіти системи освіти. Другий рік поспіль є екзаменатором Вінницького регіонального центру оцінювання якості освіти (перевіряю власне висловлення). Маю дві поетичні збірки: «Моєму синочку» та «Зі смаком кави».У 2018 році започаткувала видання шкільного часопису «Шкільні новинки», який пізніше було перейменовано в «School news», до редколегії якого входять учні 8-11 класів. А в 2019 році «School news» було відзначено Дипломом лауреата ХІІ Міжнародного конкурсу шкільних медіа та Грамотою Вінницького обласного об'єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т.Шевченка. Ще влітку Центр «Розвиток Корпоративної Соціальної Відповідальності» спільно з Infopulse Ukraine оголосив конкурс на отримання комп'ютерів для шкіл зі сільської місцевості, у рамках якого будь-який сільський освітній заклад мав можливість отримати два портативних комп'ютери для дітей своєї школи. За умовами, переможці обиралися через мотиваційні листи, де потрібно було зазначити, чому саме їм потрібно передати комп'ютери та як вони їх передаватимуть дітям в користування. Я написала мотиваційного листа, аби отримати для учнів навчально-виховного комплексу, які не мають вдома жодного гаджета, омріяні комп'ютери. Проте, на жаль, цьому не судилося статися. Та все-таки наш заклад теж не залишився без презента. Нещодавно на мою електронну адресу надійшло повідомлення про те, що одна зі співробітниць компанії Infopulse Ukraine хоче передати нашому закладу чорно-білий принтер для користування учням в редакцію «School news». Тож ми зібрали пакет потрібних документів для оформлення передачі цінного подарунка, чекаємо на його отримання.

[ред.] Контактна інформація

Тел. 0983786872 Ел.адреса:stasyaberezyuk@gmail.com

[ред.] Матеріали конкурсу "Учитель року"

Інформаційна картка

Інформаційна картка учасника Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2021» в номінації «Українська мова та література»

Прізвище, ім’я, по батькові: Горденкова Анастасія Олександрівна

Посада (відповідно до запису в трудовій книжці): Учитель української мови та літератури

Місце роботи (найменування закладу освіти відповідно до статуту): Оленівський навчально-виховний комплекс: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад

Освіта (найменування закладу вищої освіти, рік закінчення навчання): Національний педагогічний університет ім.М.Драгоманова, 2010 рік

Самоосвіта (зазначається за останні 3 роки в порядку зменшення за категоріями: очні, дистанційні курси; конференції, семінари; конкурси тощо): Свідоцтво про підвищення кваліфікації ВА 02139682/013907 від 18.05.2018 року; свідоцтво про підвищення кваліфікації ВА 02139682/048121 від 22.05.2020 року; участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Нові підходи і традиційні практики у роботі вчителя української та іноземної мови»; у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Психологічні засади розвитку, психодіагностики та корекції особистості в системі неперервної освіти»; учасник районного етапу Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року-2018» у номінації «Українська мова та література»; дипломант І обласного Відкритого регіонального фестивалю творчості педагогів та учнівської молоді «Палітра авторського слова»; переможець І етапу Всеукраїнського конкурсу рукописів навчальної літератури для закладів позашкільної освіти системи освіти; екзаменатор Вінницького регіонального центру оцінювання якості освіти.

Педагогічний стаж: 12 років 10 місяців

Кваліфікаційна категорія: «Спеціаліст І категорії»

Педагогічне звання (за наявності): Старший учитель

Педагогічна ідея

Емоційний інтелект — явище, що поєднує в собі здатність розуміти свої емоції, продуктивно їх виража¬ти і контролювати, а також слухати інших та співчувати їхнім емоціям. Емоційний інтелект опинився у центрі уваги вчених в останні десять років. До цього їхня увага була прикута до так званого IQ (коефіцієнту інтелекту), який вказує на рівень нашого розумового розвитку, знань, умінь, навичок. Проте, як не парадоксально це звучить, останнім часом було доведено, що в розвитку гармонійної особистості «емоційна компетентність» («емоційний інтелект») відіграє важливішу роль, ніж «академічна». Вчені стверджують, що IQ тільки на 20% впливає на життєвий успіх, а 80% припадає на інші чинники, які сукупно можна назвати емоційним інтелектом. Урок мови чи літератури вирізняється з-поміж інших предметів особливою емоційною атмосферою. Отже, організований спеціальним чином, він може перетворитися на повноцінний тренінг емоційного інтелекту. Для цього урок повинен бути орієнтованим на емоційний зміст мовного матеріалу чи художнього тексту, на виявлення тих художніх засобів, завдяки яким автор здійснює емоційний вплив на читача. Одне з перших завдань, яке постає перед словесником — це навчання мові емоцій. Необхідно формувати вміння в учнів використовувати спеціальні мовні засоби для вираження почуттів Саме тому у своїй роботі керуюся педагогічною ідею розвитку емоційного інтелекту на уроках української мови та літератури, основна мета якої знімати емоційну напругу, розвивати вміння краще розуміти себе й інших, створювати умови для особистісного зростання. Важливою умовою розвитку емоційного інтелекту учнів під час уроку української мови чи літератури є використання відповідних форм та методів роботи на різних етапах заняття, починаючи з організаційного моменту й закінчуючи етапом рефлексії. Приміром, на організаційному етапі уроку пропоную учням виконати завдання «Намалюйте музику», яке поєдную в собі ізотерапію та музикотерапію. Проводжу її з метою самопізнання учнями своїх особистісних переконань, розвитку творчої уяви, образного мислення, вміння висловлювати та обґрунтовувати свої думки, аналізувати власні почуття. Завдання полягає в тому, щоб під час звучання музики зобразити ті образи, які вона викликає. Потім учням пропонується прокоментувати зображене. Проводиться обговорення на зразок: поділіться своїми враженнями; які образи вам навіяла мелодія і чому ви зобразили саме їх; чи важко було виконувати це завдання; які емоції вас переповнювали: негативні чи позитивні, поясніть чому. Також на цьому етапі уроку використовую вправу «Намалюй свій настрій», після чого учні мають пояснити, чому саме ті чи інші емоції переважають у цей момент. В кінці уроку пропоную намалювати кожному свій настрій, аби прослідкувати, чи змінився він. Для групової роботи на уроках літератури використовую вправу «Універсальну», мета якої розвивати асоціативне мислення, розкривати творчі здібності учня та вміння розрізняти емоції. Суть завдання полягає в тому, що потрібно обрати одну асоціативну картку, яка асоціюється з досліджуваною темою художнього твору і обговорити цей момент: чому саме цю картинку ви вибрали щодо цієї теми, які почуття та емоції вона у вас викликає, чи пов’язані ваші почуття з почуттями героя твору,чи хочете ви розповісти якусь історію свого життя, яка пов'язана з вашими спогадами і має відношення до картки, які емоції ви переживаєте, пригадуючи цю історію. На етапі релаксації або ж під час аналізу ліричного твору використовую мандалотерапію, супроводжуючи виконання завдання музикою. Мандала - буддійський символ (з санскриту - «коло», «простір», «єдність»), малюнок у колі. За уявленнями буддистів і ламаїстів, це міні-модель всесвіту. Мандала починається та закінчується в центрі. Із точки починаються всі форми, які можна побачити в мандалах – чи то промені, чи то кола навколо цього центру. Усі геометричні фігури зв’язані між собою. Центральна точка мандали описана колом. Коло належить до речей, які не можна об’єднати, тоді як точка в центрі є божественним ядром або власним “Я”. Для виконання цієї роботи діти сідають в зручну позу і закривають очі. Звучить музичний запис. Учні малюють мандалу: в порожньому колі зображають всі почуття, які вони відчували, слухаючи музику, або картини, навіяні поезією, що вивчається. Наприкінці вправи діти збираються в четвірки і показують один одному свої малюнки. Вони намагаються словами описати зображені почуття, після чого відбувається обговорення: як себе відчував, слухаючи музику; чи зміг на ній сконцентруватися; як себе відчував, коли малював; що було незвичним; чи важко вибрати кольори для мандали; який улюблений колір; які звуки подобаються. Вправу «Біла ворона» проводжу зазвичай на уроках української літератури, інколи на уроках української мови, коли використовую епічний твір малого розміру. Для цього роздаю учням різнокольорові картки, які мають пари. Лише один отримує картку білого кольору, якій пари немає. Прошу підняти картки вгору так, щоб діти змогли очима знайти один одному пару за кольором. Після цього обговорюємо: у кого немає пари; що ти відчував, коли зрозумів, що у тебе немає пари; що ви всі відчували до самотнього учасника; чи хотіли б ви опинитися на його місці; що відчував герой, коли …. Окремої уваги заслуговує використання арт-терапії під час уроків – технології цілеспрямованого використання мистецтва як засобу впливу на особистість із метою її самопізнання та саморозвитку, лікування та зцілення, розвитку емоційного інтелекту. Арт-терапія як система методів включає в себе наступні різновиди: казкотерапію, притчотерапію, драмотерапію, ігротерапію, сміхотерапію, музикотерапію, кольоротерапію, відеотерапію, фототерапію. На уроках української мови та літератури застосовую прийоми казкотерапії – вивчення мовних та літературних понять через жанр казки. Форми роботи найрізноманітніші, серед яких складання власних лінгвістичних казок - перенесення змісту відомих народних казок на мовний матеріал, доповнення, поширення казки мовними одиницями, колективне складання казки (кожен учень – по одному реченню). Також створюємо казки, використовуючи карти Пассаторе, коли кожна картка має своє зображення. Кожен учень по черзі обирає картку, складає за зображенням речення. Інший учень має за своєю карткою скласти речення, яке повинне бути пов’язане за змістом із попереднім. Таким чином, виходить цікава зв’язна розповідь. Невід’ємними під час уроку є драмотерапія та ігротерапія – використання елементів рольових ігор та створення ігрових навчальних ситуацій. Форми роботи: творчі діалоги; надання можливості учням висловитися у так званому «кріслі автора»; інсценівки – «інтерв’ю» з мовними поняттями, після чого обов’язковим є обговорення емоцій та почуттів, викликаних цим видом діяльності, зокрема: як ви почували себе у кріслі автора; чи важко було ставити запитання автору, які емоції переважали під час роботи і подібні. На етапі релаксації застосовую прийом «Кольоротерапії», де пропоную учням переглянути відео, у якому переважає певний колір, перед цим пояснюючи, як він впливає на нашу емоційну сферу. Кольоротерапія покращує настрій, це ефективний засіб збереження здоров'я, оскільки вплив певного кольору знімає енергетичну блокаду, яка є причиною емоційногорозладу. На етапі рефлексії використовую метод «П’ять пальців», запропонований психологом Л.Зайвертом. Кожен палець вимагає відповіді на такі запитання: мої надбання, набуті під час уроку; близькість до мети (результати діяльності); самопочуття (настрій та емоції, які переважали на уроці); взаємодія (чи допомагав іншим і що при цьому відчував); важливо дізнатися (якщо є матеріал, який був незрозумілим під час вивчення теми). Обов’язково по завершенню уроку пропоную учням обрати обличчя з емоцією, яка була присутня в учнів протягом уроку, та аргументувати, чому вони обрали саме його, розповісти про свої почуття та переживання на занятті. Отже, застосування спеціальних психолого-педагогічних інноваційних технологій на уроках української мови та літератури для розвитку емоційного інтелекту позитивно впливає на активізацію пізнавальної діяльності школярів; оптимізацію змісту навчального матеріалу з погляду вікових та індивідуальних можливостей учнів; підвищення мотивації навчальної діяльності та забезпечення якості освіти, про що свідчать неодноразово отримані призові місця моїми вихованцями в другому етапі Всеукраїнської олімпіади з української мови та літератури, Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім.Т.Шевченка та в інших творчих конкурсах, зокрема в обласному конкурсі пошуково-дослідницьких робіт «Українська садиба на Поділлі» в рамках обласного тижня народознавства «Любіть Україну вишневу свою»; в обласному літературно-краєзнавчому конкурсі «Золота спадщина Поділля»; у Всеукраїнському конкурсі малюнку і твору серед школярів на тему «Правосуддя»; у VІ обласному історико-краєзнавчому конкурсі серед учнів 9-11 класів «Вінниччина: славетні та визначні сторінки минулого»; у літературно-мистецькому конкурсі «Березневі містерії-2020».

Особисті інструменти